ساختمان تعاونی اعضا نظام مهندسی

 • دربار پروژه طراحی نما:

  این پروژه ، مسابقه ای بود برای طراحی نمای ساختمانی که پلان آن طراحی و سازه آن ساخته شده بود هر چند که سعی ما همواره بر این بوده که در طراحی پروژه های نما، نیم نگاهی به پلان نیز داشته باشیم. به عنوان نمونه، به طور مثال در پروژه آپارتمانی منطقه آزاد انزلی عملا روند طراحی نما بر اساس ایجاد تغییراتی در پلان بود. اما در این پروژه که تعاونی اعضاء سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گیلان بود ، دست ما برای انجام همه این تغییرات بسته بود.

  پروژه هفت طبقه داشت. سه طبقه نخست کاربری تجاری داشت و چهار طبقه فوقانی، کاربری اداری داشتند. نخست بر آن شدیم که دو کاربری‌ ساختمان را ، به وضوح در نما نمایش دهیم و با استفاده از بافت و رنگ ، این دو کابری را نسبت به هم شاخص سازیم.

  اما وقتی که نگاهی به همسایگی و خط آسمان کردیم. و وضعیت قرار گیری پروژه در سایت را بررسی کردیم، رویکرد دیگری را در پیش گرفتیم. وقتی که به مسیرها اصلی و فرعی سایت نگاهی کردیم. متوجه شدیم که نماب اصلی ساختمان که ازا خیابان اصلی دیده میشود، صرفا یک دیوار است ! بله . در این پروژه نما جانبی، اهمیتی به مراتب بیشتر از نما اصلی داشت

  در نهایت ، علی رغم محدودیت ها، تلاش کردیم کردیم که نما را نه در قالب یک اتفاق سه بعدی و حجمی ببینیم . نه یک پوسته دو بعدی که صرفا در یک جبهه

  و در نهایت امر، از انجا که کاربری پروژه «تعاونی اعضاء سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گیلان» بود، تلاش کردیم که نیم نگاهی به معماری بومی گیلان نیز داشته باشیم

  main render, facade design of Guilan Nezam T.A.M

 • main render, facade design of Guilan Nezam T.A.M

 • diagram 1 ,facade design of Guilan Nezam T.A.M,

  گام اول: کاربری


  در ابتدای امر، به ساختمان نگاه کردیم. بر آن شدیم که دو کاربری‌ ساختمان را، به وضوح در نما نمایش دهیم و با استفاده از بافت و رنگ ، این دو کابری را نسبت به هم شاخص سازیم

 • diagram 2 ,facade design of Guilan Nezam T.A.M,

  گام دوم: خط اسمان ساختمانها همسایه


  در این مرحله، نگاهی به همسایگی و خط آسمان کردیم. آنچه که در مرحله قبل بدان رسیده بودیم را کوتاهتر کردیم. تا ارتفاع آن با همسایه، همسان شود.

 • diagram 3 ,facade design of Guilan Nezam T.A.M,

  گام سوم: دید ساختمان از خیابان اصلی


  در این مرحله به مسیرها اصلی و فرعی سایت نگاهی کردیم. از خیابان اصلی، بیشترین بخشی که از نمای ساختمان دیده میشود، صرفا یک دیوار است.

  نمای جانبی اهمیتی به مراتب بیشتر از نما اصلی دارد. پس آنچه را که در مراحل قبل به شکل دو بعدی در سطح نما دیده بودیم، به حجم تبدیل کردیم.

 • diagram 4 ,facade design of Guilan Nezam T.A.M,

  گام چهارم: نما های جانبی اهمیت بسیار دارند


  در این مرحله نگاهی به دیگر زاویه دیدهای مهم کردیم:از خیابان دیلمان، صرفا نمای جانبی طبقه آخر پروژه دیده میشود.....

  حجم ایجاد شده در مراحل قبل را تکثیر و تکرار کردیم.

 • diagram 5 ,facade design of Guilan Nezam T.A.M,

  گام پنجم: شاخص کردن ورودی پیاده و سواره


  در این مرحله، نگاهی به ورودی کردیم، برای خوانایی و دعوت‌کنندگی آن، حجم های ایجاد شده در مراحل قبل را تکثیر کردیم. بدین ترتیب، ساختار پروژه شکل گرفت.

 • diagram 6 ,facade design of Guilan Nezam T.A.M,
  tranditional architecture of masouleh tranditional architecture of masouleh, dark

  گام ششم: هویت بخشی، نگاهی به معماری گیلان


  در گام مرحله، از ساختمان و سایت فراتر رفتیم و به بسترپروژه یعنی گیلان نگاهی کردیم.... میخواستیم هویت ساختمان جدای از بستر آن نباشد. و فرم ها برگرفته از معماری گیلان باشد

  ماسوله از کنار هم قرارگرفتن مدولها شکل گرفته: هر خانه یک مدول بزرگ مقیاس . ریتم ستون های چوبی و گیاهان نیم به عنوان مدول کوچک مقیاس

 • render 2, facade design of Guilan Nezam T.A.M

 • render 3, facade design of Guilan Nezam T.A.M

 • main render, facade design of Guilan Nezam T.A.M

 • human eye level view, facade design of Guilan Nezam T.A.M
 • diagram 9, facade design of Guilan Nezam T.A.M
  diagram 7, facade design of Guilan Nezam T.A.M
  diagram 8, facade design of Guilan Nezam T.A.M

  کنترل دید و نور

  با توجه به موقعیت قرارگیری و جهت‌گیری ساختمان، به المان های عمودی نما اندکی زاویه داده ایم. تا جلو نور شرق تا‌حدی گرفته شود و نورجنوب مجال حضور داشته باشد.

  همچنین با توجه به ارتباط داشتن پروژه با سازمان نظام مهندسی، زاویه دید به سمت آن ساختمان هدایت میشود .
  و به توجه به این نکته که در روبروب پروژه، یک ساختمان نه چندان زیبا قرار گرفته است، با این ترتیب از دید به آن ساختمان همسایگی نیز، تا حدی کاسته میشود

  مصالح و متریال

  در این پروژه دو متریال استفاده شده است: متریالی با حس و حال چوب. و متریالی با رنگ سفید روشن .(به این دلیلکه نمای جانبی پروژه هم اکنون در دست اجرا بوده و از ورق های سفید استفاده شده است) این متریال سفید، میتواند آجر سفید ، سنگ ، میکروسمنت و... باشد.

  با توجه به بحث های مطرح شده و ارتباط این طرح با معماری بومی گیلان، نیاز داریم که حس‌وحال چوب را دریافت کنیم. طبیعتا بهرین انتخاب ممکنه ، خود چوب ( ترمووود ) است. اما با توجه به وضعیت اسفناک اقتصادی کشور، برای صرفه جویی میتوان از پنل بتنی طرح چوب و یا سرامیک طرح‌چوب استفاده‌کرد.

 • interior view, facade design of Guilan Nezam T.A.M
 • entrance ,facade design of Guilan Nezam T.A.M,

  فضای ورودی پیاده

  با توجه به پلان پروژه، دست ما برای طراحی این بخش باز نبود . ورودی پیاده صرفا شامل چند پله و جک معلول بود که مستقیما از خیابان شروع و به یک پاگرد و نهایتا راهرویی باریک ختم میشد. از آنجا که فضا ورودی یکی از مهمترین بخشهای ساختمان است، نیاز بود که به طریقی ، این فضا ورودی را بازتر و دعوت‌کننده تر کنیم .

  با توجه به این نکته که ارتفاع سقف رمپ پارکینگ ، نسبتا زیاد بود. بخشی از این سقف را به عنوان باغچه و فلاورباکس استفاده کردیم. باغچه ای که شاید آرمانی و ایده ال نباشد. شاید برای نور گیری گیاهان نیاز به استفاده از لامپ فتوسنتز باشد ... ولی ارزشش را دارد!

 • ground floor plan ,facade design of Guilan Nezam T.A.M


  پلان طبقه همکف


  . طراحی پلان توسط تیم ما انجام نشده است

 • typial official floor plan ,facade design of Guilan Nezam T.A.M


  پلان تیپ طبقات اداری


  . طراحی پلان توسط تیم ما انجام نشده است

 • facade, facade design of Guilan Nezam T.A.M

 • main render, facade design of Guilan Nezam T.A.M